Свяжитесь с снами

СОВА

Канада: кленовый лист в цветах радуги

Гей-квартал в Торонто

#общество

Канада: кленовый лист в цветах радуги

Канада – за истинное равенство

Премьер-министр Канады Джастин Трюдо

Премьер-министр Канады Джастин Трюдо

У Джастина Трюдо – серьезные амбиции. Премьер-министр Канады пообещал защищать транссексуалов на федеральном уровне, выбрав символическую дату: новый законопроект решили представить на рассмотрение парламента 17 мая – в Международный день борьбы с гомо-, транс- и бифобией. Правительство вносит в Палату общин законопроект о гражданах, которые решили сменить или уже сменили пол.

О своем намерении Трюдо заявлял еще неделю назад, когда ему вручили премию имени Лорана МакКатчина (Laurent McCutcheon – известный активист движения за права гомосексуалистов, – прим. СОВЫ). Принимая награду, премьер-любимчик ЛГБТ-сообщества призвал ликвидировать пропасть между существующими стереотипами и реальностью.

Жизнь в радужном цвете

В районе в самом центре канадского Торонто на улице Церкви (Church street) расположилась гей-деревня со всеми своими атрибутами и вполне обозримыми границами. Гей-бары, ночные клубы, тематические магазины, смелые граффити.

Радужные флаги – еще одна составляющая этой улицы. Здесь даже самой обычной черно-белой зебре сменили имидж.

Под небом голубым…

На улице Церкви – первый в своем роде памятник гомосексуалисту. Впрочем, изваянный в металле Александр Вуд вошел в историю Торонто не только как представитель сексуальных меньшинств. Он считается одним из «отцов-основателей» города.  Переселившись в Канаду из Шотландии в конце 18 века, он разбогател и стал членом магистрата Йорка – так тогда называли Торонто. Тогда же Вуд приобрел большой участок земли. В центральной части города, где сейчас располагается район однополой общины. Местные гомосексуалы особенно гордятся им и видят в нем своего предшественника. Несмотря на существующий уголовный запрет на педерастию, Вуд никогда не скрывал своей чуждой тогдашнему обществу ориентации.

Облако в штанах

А было время, когда Вуду пришлось бежать из Канады. Негодования общественности и судебное преследование вынудили его покинуть страну.

Легенда гласит, что однажды к нему пришла юная жительница Йорка, рассказавшая, что стала жертвой насилия со стороны молодого солдата из местного гарнизона. Она не смогла описать внешность насильника, но сообщила, что, сопротивляясь, поцарапала ему гениталии. Вуд решил взять расследование в собственные руки. В прямом смысле этого слова. Отправившись в гарнизон, он потребовал, чтобы солдаты сняли штаны и показали ему свои пенисы.

Детальное исследование солдатских гениталий едва не поставило крест на карьере Александра Вуда. Он уехал, но через пару лет вновь стал играть видную роль в Йорке. В конечном счете, правда, ему пришлось покинуть Канаду – не столь сексуально терпимую, как сегодня.

Зато сейчас именно в этом районе Торонто ежегодно проходит один из крупнейших в мире гей-парадов. Шествие под радужными флагами с гордостью посещают официальные лица Канады. Премьер-министр уже не раз сообщал, что с нетерпением ждет момента присоединиться к маршу в Торонто. Кроме Трюдо в мероприятии, намеченном на 3 июля, примет участие министр финансов Канады Билл Морно, мэр Торонто Джон Тори и “первый лесбийский премьер в Канаде” – глава правительства провинции Онтарио Кэтлин Винн.

Читать дальше
Advertisement
  • content

    29.05.2018 at 16:14

    What’s up, just wanted to say, I loved this article. It was inspiring.
    Keep on posting!

  • mineral sources

    29.05.2018 at 16:17

    Ridiculous story there. What occurred after? Thanks!

  • top rated sewing machines 2017

    29.05.2018 at 16:19

    Very nice article, exactly what I wanted to find.

  • brother pe770 for sale

    30.05.2018 at 01:44

    I simply couldn’t leave your site prior to suggesting that I actually enjoyed the
    standard information a person supply in your visitors?
    Is going to be again frequently to check out new posts

  • finger guards for sewing machines

    30.05.2018 at 09:29

    Hi there, always i used to check website posts here
    early in the daylight, as i like to gain knowledge of more and more.

  • chelated

    30.05.2018 at 14:57

    I like the valuable info you supply on your articles.
    I’ll bookmark your weblog and take a look at once more right here
    frequently. I’m quite certain I’ll learn lots of new stuff proper right here!

    Good luck for the next!

  • go to this site

    31.05.2018 at 01:59

    I constantly emailed this website post page to all my
    associates, because if like to read it next my links
    will too.

  • chaneljj

    06.06.2018 at 16:47

    A break is what you need. The perfect place to take a much needed break is http://www.camgirl.pw Relax and enjoy yourself. There are plenty of hot babes here to help you unwind.

  • online marketing wiki

    06.06.2018 at 18:47

    Useful info. Lucky me I discovered your website by chance, and
    I’m stunned why this twist of fate did not happened earlier!
    I bookmarked it.

  • youth softball bats size chart

    07.06.2018 at 02:33

    I blog frequently and I seriously thank you for your information. Your article
    has truly peaked my interest. I will bookmark your blog and keep checking for new details about once per
    week. I subscribed to your Feed too.

  • softball bats louisville

    07.06.2018 at 03:45

    This is a topic which is close to my heart…
    Take care! Where are your contact details though?

  • reference

    07.06.2018 at 17:29

    I am not sure where you are getting your
    info, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more.
    Thanks for magnificent info I was looking for
    this information for my mission.

  • cigar ashtrays

    08.06.2018 at 13:41

    Yes! Finally something about click to read
    more.

  • www.mission2035.in

    09.06.2018 at 00:07

    Can I simply just say what a relief to uncover somebody that genuinely
    knows what they’re discussing on the net. You definitely know
    how to bring a problem to light and make it important. A lot more people have to check this out and understand
    this side of your story. I was surprised
    you’re not more popular because you definitely possess the gift.

  • Best Kratom Canada

    09.06.2018 at 12:00

    A fascinating discussion is definitely worth comment.
    I do think that you should publish more on this subject matter, it might not
    be a taboo matter but usually folks don’t talk about
    such issues. To the next! Kind regards!!

  • escape games nyc

    09.06.2018 at 13:21

    Thank you for the auspicious writeup. It in fact
    was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you!
    By the way, how can we communicate?

  • click here now

    10.06.2018 at 00:01

    Great article! That is the type of info that are meant to be shared across the net.
    Disgrace on the seek engines for no longer positioning this publish higher!

    Come on over and visit my site . Thanks =)

  • click to read more

    10.06.2018 at 03:14

    Saved as a favorite, I like your website!

  • embroidery shops columbia sc

    10.06.2018 at 07:36

    Thanks very nice blog!

  • What a material of un-ambiguity and preserveness of precious know-how
    about unexpected feelings.

  • Philomena

    10.06.2018 at 23:25

    Hi, after reading this awesome piece of writing i am too cheerful
    to share my know-how here with colleagues.

  • Cheap Northdale Gold

    11.06.2018 at 04:29

    Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?

    A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out.
    Please let me know where you got your theme. Cheers

  • Buy Northdale Gold

    11.06.2018 at 05:58

    I have read several good stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.
    I surprise how much attempt you place to make this sort of
    great informative site.

  • wikipaint.net

    11.06.2018 at 11:30

    great publish, very informative. I wonder why the opposite experts of this sector do not understand this.
    You must proceed your writing. I am confident, you’ve a great readers’ base already!

  • how to choose a light therapy box

    13.06.2018 at 00:50

    I’m gone to inform my little brother, that he should also pay
    a visit this web site on regular basis to take updated from hottest news update.

  • www.nanyang-ielts.com

    13.06.2018 at 19:46

    I do not know whether it’s just me or if perhaps everybody else experiencing problems with your blog.
    It appears as though some of the written text within your content are running off the screen. Can someone else
    please comment and let me know if this is happening to them too?
    This could be a issue with my internet browser because I’ve had this happen previously.
    Thank you

  • Elma

    17.06.2018 at 01:46

    Howdy! This blog post could not be written any better!
    Looking through this post reminds me of my previous roommate!

    He continually kept preaching about this. I most certainly will send this
    information to him. Fairly certain he’ll have a very good
    read. Thank you for sharing!

  • thermal monocular

    17.06.2018 at 04:10

    Wow, this piece of writing is good, my sister is analyzing such things, thus
    I am going to let know her.

  • thermal monocular cheap

    17.06.2018 at 04:46

    Wow! This blog looks just like my old one! It’s on a totally
    different topic but it has pretty much the same layout and design. Wonderful choice of colors!

  • dental facts

    17.06.2018 at 12:16

    It’s very simple to find out any topic on web as compared to textbooks, as I found this
    article at this web site.

  • Hollis

    17.06.2018 at 14:37

    It’s appropriate time to make some plans for the future
    and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I
    wish to suggest you few interesting things or tips. Maybe you can write
    next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!

  • besi.nurpaenerji.com.tr

    17.06.2018 at 21:55

    I’m gone to say to my little brother, that he should also
    pay a quick visit this website on regular basis to take updated from newest news update.

  • trochoi.vn

    18.06.2018 at 09:39

    Hello, i believe that i saw you visited my site so i came to return the choose?.I am attempting to find
    issues to improve my website!I guess its ok to make
    use of a few of your concepts!!

  • Wedding Myrtle Beach

    18.06.2018 at 11:23

    Hi there it’s me, I am also visiting this web site daily,
    this web site is genuinely nice and the visitors are in fact sharing nice thoughts.

  • uludagotoservis.com

    18.06.2018 at 12:02

    Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it
    up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
    I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything.
    Do you have any tips for novice blog writers?
    I’d really appreciate it.

  • sell house fast arizona

    18.06.2018 at 14:29

    Hey there! I’ve been following your weblog for a long time now and finally got the bravery
    to go ahead and give you a shout out from Huffman Texas!

    Just wanted to mention keep up the good job!

  • igem.ki.si

    18.06.2018 at 15:34

    First off I want to say excellent blog! I had a quick question that I’d like to ask if you don’t
    mind. I was curious to know how you center yourself and
    clear your thoughts before writing. I have had difficulty clearing my thoughts in getting my thoughts out.

    I truly do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are wasted
    simply just trying to figure out how to begin. Any recommendations or
    hints? Kudos!

  • auto accident doctors

    18.06.2018 at 15:45

    Hi, i think that i saw you visited my blog thus i
    came to “return the favor”.I’m trying to find
    things to improve my web site!I suppose its ok to use some of your
    ideas!!

  • www.happyny.info

    18.06.2018 at 16:02

    I was recommended this web site through my cousin. I’m no longer
    sure whether or not this submit is written by way of him as no one else recognize
    such designated about my problem. You’re wonderful! Thanks!

  • Dinah

    18.06.2018 at 16:19

    Wow, this paragraph is fastidious, my sister is analyzing these things, so I am going to tell her.

  • use this link

    18.06.2018 at 20:37

    Saved as a favorite, I love your site!

  • mattress sale

    18.06.2018 at 22:02

    An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who has been conducting a little
    research on this. And he in fact ordered me dinner
    simply because I found it for him… lol. So allow me to reword this….
    Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this topic here on your
    internet site.

  • zoneti.ca

    18.06.2018 at 22:45

    Hello to all, the contents present at this web page are truly awesome for people experience, well,
    keep up the nice work fellows.

  • If you are going for most excellent contents like myself,
    simply pay a visit this site every day as it gives quality
    contents, thanks

  • classic chevrolet truck parts

    19.06.2018 at 07:17

    What’s up to all, as I am genuinely eager of reading this website’s post to be updated daily.
    It contains good data.

  • tomyteam.no

    20.06.2018 at 01:51

    An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who had been doing
    a little homework on this. And he actually ordered me breakfast simply because I stumbled upon it for
    him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for
    the meal!! But yeah, thanx for spending the time to talk about this subject here on your site.

  • Anja

    20.06.2018 at 14:11

    There’s definately a great deal to learn about this topic.
    I like all the points you made.

  • Dyan

    20.06.2018 at 23:34

    We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
    Your site offered us with valuable info to work on. You’ve done an impressive job and our whole
    community will be thankful to you.

  • Refugio

    21.06.2018 at 00:41

    Hi there colleagues, pleasant article and pleasant urging commented at this place,
    I am in fact enjoying by these.

  • successful blogging tips

    21.06.2018 at 02:08

    I was able to find good advice from your articles.

  • this website

    21.06.2018 at 13:57

    Hello my loved one! I wish to say that this article is amazing, nice written and include
    approximately all vital infos. I’d like to see extra posts like this .

  • best natural looking wigs

    21.06.2018 at 18:27

    Hi mates, its impressive piece of writing on the topic of teachingand completely explained, keep it
    up all the time.

  • If you wish for to increase your know-how just keep visiting
    this web page and be updated with the newest gossip posted
    here.

  • Best medical wigs

    22.06.2018 at 00:33

    I’ll immediately take hold of your rss feed as I can’t find your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service.
    Do you’ve any? Kindly let me recognize so that I may just subscribe.
    Thanks.

  • hamburger

    22.06.2018 at 06:36

    Appreciate this post. Let me try it out.

  • dental information

    23.06.2018 at 02:07

    I’ve been surfing online more than three hours these days, but I by no means found any interesting article
    like yours. It’s pretty worth enough for me. In my view, if
    all site owners and bloggers made excellent content as you did, the net will probably be much more useful than ever before.

  • cheap bath bombs

    23.06.2018 at 07:53

    Have you ever considered creating an ebook or guest
    authoring on other blogs? I have a blog centered on the same subjects you
    discuss and would really like to have you share some stories/information.
    I know my readers would value your work. If you’re even remotely
    interested, feel free to shoot me an email.

  • best fiber foods for keto

    23.06.2018 at 23:18

    Howdy! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew
    where I could find a captcha plugin for my comment form?
    I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one?
    Thanks a lot!

  • why take bergamot

    24.06.2018 at 08:50

    Admiring the hard work you put into your blog and in depth information you offer.
    It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t
    the same old rehashed information. Wonderful read!
    I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my
    Google account.

  • fiber powder

    24.06.2018 at 12:26

    Your style is very unique in comparison to other folks I’ve read stuff from.
    Thank you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just bookmark this page.

  • Free Auto Approve List 6-25-2018

    25.06.2018 at 16:42

    I added a new list today. I changed how I scrape to get more results. Read my post for more details.

  • Gail

    26.06.2018 at 03:24

    Right now it sounds like Expression Engine is the best blogging platform out there right now.
    (from what I’ve read) Is that what you’re using
    on your blog?

  • Hi there, I discovered your web site via Google while looking for a similar
    topic, your site got here up, it appears to be like great.
    I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

    Hello there, simply turned into alert to your weblog through Google,
    and located that it is really informative. I am
    going to be careful for brussels. I’ll be grateful in case you
    continue this in future. Lots of folks will probably
    be benefited out of your writing. Cheers!

  • http://cresign.co.kr/

    27.06.2018 at 11:42

    magnificent issues altogether, you just received a logo new reader.

    What could you suggest in regards to your publish that you just made a
    few days ago? Any certain?

  • al-Andalusi

    27.06.2018 at 22:46

    It’s awesome designed for me to have a web page, which is good for my know-how.

    thanks admin

  • Asadullah Ali

    28.06.2018 at 06:36

    Great post. I used to be checking continuously
    this blog and I’m impressed! Extremely useful
    info specially the final phase 🙂 I deal with such info a lot.
    I was looking for this particular information for a very
    long time. Thanks and good luck.

  • More info

    28.06.2018 at 18:05

    Asking questions are actually good thing if you are not understanding something fully,
    except this post offers fastidious understanding even.

  • Greetings! Very helpful advice in this particular article!
    It’s the little changes which will make the largest changes.
    Thanks a lot for sharing!

  • best ro water purifier

    29.06.2018 at 01:32

    Great web site you have here.. It’s difficult to find good
    quality writing like yours these days. I seriously appreciate individuals like you!

    Take care!!

  • owww

    29.06.2018 at 15:41

    Hi there, i read your blog from time to
    time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam remarks?
    If so how do you prevent it, any plugin or anything you can advise?
    I get so much lately it’s driving me mad so any help is very much appreciated.

  • Kristen

    01.07.2018 at 03:42

    You actually make it seem really easy along with your presentation however I to find this matter to be actually something
    which I feel I would by no means understand. It kind of feels too complex and extremely broad for me.
    I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the dangle of it!

  • Mauricio

    01.07.2018 at 15:21

    I have read so many content about the blogger
    lovers but this paragraph is actually a nice paragraph,
    keep it up.

  • free cryptocurrency course

    01.07.2018 at 20:21

    I want to to thank you for this wonderful read!!
    I absolutely enjoyed every bit of it. I have you book
    marked to check out new things you post…

  • site here

    01.07.2018 at 23:03

    I think this is one of the most vital information for me.
    And i am glad reading your article. But should remark on some
    general things, The website style is wonderful, the articles is really great :
    D. Good job, cheers

  • pop over to this website

    02.07.2018 at 00:34

    Link exchange is nothing else however it is just placing the other
    person’s website link on your page at appropriate place and other person will
    also do same in favor of you.

  • go

    02.07.2018 at 02:23

    Excellent site you have here but I was curious if you knew of any forums that cover the same topics talked
    about here? I’d really love to be a part of community where I can get comments from
    other experienced people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know.
    Appreciate it!

  • our website

    02.07.2018 at 04:56

    Hello, all the time i used to check website posts here in the
    early hours in the dawn, because i like to gain knowledge of more
    and more.

  • spa hotels

    02.07.2018 at 23:42

    Keep this going please, great job!

  • check that

    03.07.2018 at 16:11

    Fabulous, what a web site it is! This web site gives helpful data to us, keep it up.

  • Latashia

    04.07.2018 at 12:35

    I blog quite often and I truly appreciate your information.
    The article has truly peaked my interest.

    I will take a note of your blog and keep checking for new details
    about once a week. I opted in for your RSS feed too.

  • http://centrelinkloan.co.uk

    06.07.2018 at 21:34

    There is certainly a great deal to learn about this subject.

    I love all the points you’ve made.

  • Abonnenten kaufen

    06.07.2018 at 21:55

    Spot on with this write-up, I actually feel this amazing site needs much more attention.
    I’ll probably be back again to read through more, thanks
    for the advice!

  • What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this I’ve found It absolutely helpful
    and it has helped me out loads. I am hoping to contribute & assist other
    customers like its helped me. Great job.

  • read this article

    06.07.2018 at 22:18

    May I simply say what a comfort to find a person that truly knows
    what they’re talking about on the internet.
    You certainly know how to bring a problem to light and make it important.
    A lot more people have to look at this and understand this side of the story.
    I can’t believe you are not more popular because you most certainly have the gift.

  • powerwashing

    07.07.2018 at 06:05

    It’s hard to come by experienced people about this topic, but
    you sound like you know what you’re talking about! Thanks

  • find more info

    07.07.2018 at 06:36

    I’m not that much of a online reader to be honest but your
    blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later
    on. All the best

  • Lachlan

    07.07.2018 at 15:38

    Aw, this was a very nice post. Taking the time and actual effort to create a very good article… but what can I say… I
    procrastinate a whole lot and don’t manage to get anything done.

  • youtube abonnenten kaufen legal

    07.07.2018 at 22:50

    I’m impressed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s both equally
    educative and amusing, and without a doubt, you have hit the nail on the head.

    The issue is an issue that not enough people are speaking intelligently about.
    I am very happy I found this during my search for something relating to this.

  • Deutsche Facebook Likes

    08.07.2018 at 00:11

    WOW just what I was looking for. Came here by searching
    for original site

  • Free Auto Approve List 7-8-2018

    08.07.2018 at 20:36

    I hope you all are having a great weekend. I have a new list for you. Read the latest update on how I compiled the list. I’m still surprised by the results.

  • Web Site

    09.07.2018 at 03:53

    This is a great tip particularly to those new to the blogosphere.
    Short but very precise info… Thank you for sharing this one.
    A must read post!

  • click now

    09.07.2018 at 04:31

    What’s up Dear, are you truly visiting this web site daily, if so after that you will
    definitely obtain pleasant knowledge.

  • wiki.techmonials.com

    09.07.2018 at 10:57

    Nice post. I was checking continuously this weblog and I
    am impressed! Very useful info specifically the last section 🙂 I maintain such info much.

    I used to be seeking this certain info for a long time.
    Thanks and best of luck.

  • description

    10.07.2018 at 00:07

    Very energetic post, I enjoyed that bit. Will there be a part 2?

  • cadcamoffices.co.uk

    10.07.2018 at 00:16

    Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?
    I mean, what you say is valuable and everything.
    But imagine if you added some great pictures or videos to give your
    posts more, “pop”! Your content is excellent
    but with images and clips, this site could certainly be one
    of the most beneficial in its niche. Awesome blog!

  • Blog Seguridad

    10.07.2018 at 09:14

    I enjoy reading a post that can make people think.
    Also, thanks for permitting me to comment!

  • Corazon

    10.07.2018 at 11:09

    Howdy! This post could not be written much better!
    Going through this article reminds me of my previous roommate!
    He continually kept talking about this. I will send this article to
    him. Pretty sure he’s going to have a very good read. Thanks for
    sharing!

  • Blog Seguridad

    10.07.2018 at 22:26

    Hi there, everything is going perfectly here and ofcourse every one is sharing data,
    that’s actually excellent, keep up writing.

  • https://www.whalebonestudios.com/

    10.07.2018 at 22:54

    Wonderful post however , I was wondering if you could write a litte more
    on this topic? I’d be very thankful if you could
    elaborate a little bit further. Thanks!

  • this website

    11.07.2018 at 23:40

    Hi there, yup this article is really fastidious and I have learned lot of things from
    it about blogging. thanks.

  • Real Estate Marketing

    12.07.2018 at 12:07

    Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I
    acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

  • Dallas Home Buyers

    13.07.2018 at 02:09

    Wonderful blog! Do you have any tips for aspiring
    writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a
    little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are
    so many options out there that I’m completely confused ..
    Any tips? Appreciate it!

  • locuri de munca uk curatenie

    14.07.2018 at 14:23

    This post is invaluable. Where can I find out more?

  • http://acrp.in/

    14.07.2018 at 18:50

    I used to be recommended this web site by way of my cousin. I’m now
    not sure whether or not this submit is written through him
    as nobody else realize such distinctive approximately
    my trouble. You are wonderful! Thanks!

  • locuri de munca uk depozite

    15.07.2018 at 01:10

    We stumbled over here from a different website and
    thought I might as well check things out. I
    like what I see so now i am following you.

    Look forward to checking out your web page for a second time.

  • chirii romani uk

    15.07.2018 at 07:20

    Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your
    site, how can i subscribe for a blog website? The account aided me
    a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

  • inchirieri uk anunturi

    15.07.2018 at 08:49

    Greetings! Very useful advice in this particular post!
    It’s the little changes that make the most important changes.
    Thanks a lot for sharing!

  • chirii uk studio flat

    15.07.2018 at 09:17

    Hi there, just became alert to your blog through Google,
    and found that it’s really informative. I am gonna watch out for brussels.
    I’ll be grateful if you continue this in future. Lots of people will be
    benefited from your writing. Cheers!

  • chirii uk camera singla

    15.07.2018 at 14:40

    I am sure this paragraph has touched all the internet viewers, its really really nice article on building
    up new website.

  • Free Auto Approve List 7-15-2018

    16.07.2018 at 12:44

    I hope you all are having a great weekend. I added a new list. This one is smaller, but still useful. I think the next one will be bigger.

  • igem.ki.si

    19.07.2018 at 11:54

    Yes! Finally something about SEO Sydney.

  • Waldenbuch Ferienwohnung

    20.07.2018 at 20:52

    Beautiful quiet 1-room apartment / kitchen / bath / WC / SAT-TV / Internet / washing machine In the countryside, comfortable, at the end of a cul-de-sac, bright quiet 1-room apartment with separate, private entrance. The apartment was completely renovated in May 2018 and refurbished. Parking is available on the public road and are always available. The apartment has a 40 inch satellite TV, a washing machine, as well as internet (wi-fi) for a small fee. An iron and ironing board are also available. In the kitchen you will find an oven with ceramic hob, a dishwasher, a refrigerator with 4-star freezer, a coffee machine, kettle and a toaster. The chocolate “shop” factory outlet of the world-famous brand Ritter Sport as well as the Ritter Museum and the Ritter Museums-Café can be reached after about 450 meters or 6 minutes on foot. For nature lovers, the beautiful Schönbuch forest invites you right outside the front door to walks or hikes. Waldenbuch is located on the northern edge of the forest and the natural park Schönbuch about 17 km south of Stuttgart and has about 8500 inhabitants. It is about 14 km to Böblingen, 19 km to Tübingen and about 12 km to the Messe Stuttgart. Idyllically located in the valley, Waldenbuch today radiates a special charm with its half-timbered houses, fountains and seasons in the historic old town center. Both the town church of St. Veit with its 36 meter high church tower and the beautiful castle delight the guests. 24h check-in by arrangement possible Food discounters such as Lidl, DM drugstore market, penny market and beverage market can be reached on foot in about 5 to 20 minutes. Due to the quiet but central location of the apartment is by car in a short time in Stuttgart, Tübingen, Esslingen, Böblingen the outlet city Metzingen or Sindelfingen.

  • Free auto approve list 7-20-2018

    20.07.2018 at 23:24

    I just updated my site with a new list. I hope you all are having a great week.

  • Joycelyn

    21.07.2018 at 17:20

    Everyone loves it when people come together and share
    views. Great blog, stick with it!

  • insurance

    22.07.2018 at 01:35

    Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this write-up and also the rest of the site is also very good.

  • Commercial Umbrella

    22.07.2018 at 02:20

    Good day! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for
    this site? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m
    looking at options for another platform.
    I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.